n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Błogosławiony ks. dr mjr Bolesław Strzelecki
duże małe domyślna
Błogosławiony ks. dr mjr Bolesław Strzelecki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Błogosławiony ks. dr mjr Bolesław Strzelecki ur.10.06.1896   zm. 2.05.1941

 
Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan pułku piechoty, więźniów i harcerzy,  był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi  w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku, ogłoszony błogosławionym dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II  w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu. 
 
alt
 
Urodził się 10 czerwca 1896 roku w miejscowości Poniemoń na Suwalszczyźnie. Wychowywał się w Kuźni, parafia Jastrząb. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat prawa kanonicznego. Był diakonem, potem wikariuszem w Parafii Św. Michała w Ostrowcu. Ksiądz Bolesław Strzelecki związał swoje życie kapłańskie z Radomiem. Od  1924 roku był prefektem Szkoły  Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych.  W roku 1930  poświęcił pierwszy sztandar  szkoły z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.  Uczył  w Państwowym Seminarium Nauczycielskim oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej. Był kapelanem pułku piechoty w stopniu majora, kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego i  więzienia, sprawował opiekę nad dziećmi w Ochronie Towarzystwa Dobroczynności,  pracował jako opiekun Stowarzyszenia świętej Zyty  w radomskiej katedrze. Był rektorem kościoła Św. Trójcy i proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach, gdzie natychmiast zorganizował kuchnię dla biednych.  W swej kapłańskiej posłudze odznaczał się duchem niesienia pomocy potrzebującym i biednym. 
Był  gorącym patriotą. Z chwilą wybuchu II wojny światowej ułatwiał ucieczkę jeńcom wojennym, opiekował się biednymi dziećmi. W uroczystość Trzech Króli 1941 roku mówił w kazaniu: „ ... tak jak spotkała kara Boża biblijnego Heroda, tak dosięgnie ona również i dzisiejszych Herodów.... „ oraz „... trzeba wierzyć w powstanie narodu polskiego”. Wypowiedzenie tych słów było aktem wielkiej odwagi. Następnego dnia ks. Bolesław został aresztowany i przewieziony do budynku policji  przy ul.Kościuszki 6, gdzie był wielokrotnie torturowany. 5 kwietnia 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu (Nr obozowy 13002).  W obozie wypełniał dzieła miłosierdzia -  podtrzymywał współwięźniów na duchu  i  dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko „głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych. Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym  przez vorarbajtera Nitasa zmarł w szpitalu obozowym 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa , miał 45 lat. Ciało Błogosławionego Bolesława spalono w krematorium. 
Dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie  Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił księdza Bolesława  Błogosławionym -  w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu. Mieszkańcy Radomia pielęgnują pamięć o księdzu Strzeleckim. W 1950 roku w kościele na Glinicach umieszczono tablicę pamiątkową, w kościele znajduje się ołtarz z obrazem jego postaci. Błogosławiony ma swoje miejsce w radomskiej Katedrze, w kaplicy męczenników w Licheniu, w krypcie męczenników w Kałkowie-Godowie. Jest patronem Caritas Diecezji Radomskiej. 
 
Ksiądz Bolesław Strzelecki był wyjątkowym nauczycielem naszej szkoły. Na tablicy pamiątkowej, ufundowanej w 1949 roku z okazji 30 –lecia powstania szkoły, obok założyciela szkoły dyrektora Feliksa Paschalskiego zamieszczono tylko jedno nazwisko – Przyjaciela Młodzieży księdza doktora Bolesława Strzeleckiego. W 2011 roku z inicjatywy nauczycielki Bożeny Błaszczyk-Ziętek oraz Pana Andrzeja Szpotańskiego przewodniczącego radomskiego środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w kaplicy Św. Maksymiliana w dolnej części Kościoła Garnizonowego została odsłonięta tablica upamiętniająca 70-tą rocznicę śmierci Błogosławionego Księdza i Nauczyciela. Tablica została poświęcona przez biskupa Henryka Tomasika ordynariusza diecezji radomskiej w dniu 9 maja 2011 r. W 2016 r. w 75-tą rocznicę śmierci powstała tablica pamiątkowa w kościele w Jastrzębiu w rodzinnej parafii ks. Bolesława - staraniem nauczycielki Bożeny Błaszczyk-Ziętek oraz siostrzenicy ks. Strzeleckiego Pani Aleksandry Kobzy. Tablica została poświęcona 26 grudnia 2016 r. przez arcybiskupa Wacława Depo metropolitę częstochowskiego w uroczystość Świętego Szczepana Pierwszego Męczennika.
 
Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bolesława Strzeleckiego przypada 16 czerwca. 
 
Nasz Nauczycielu - wiersz poświęcony pamięci bł. ks. Bolesława Strzeleckiego 
 
Kładziesz na barki wychudłe, bezsilne,
skały odłamy – kamienie mogilne.
Niesiesz na miejsce stracenia swe brzemię,
gaśnie Twe życie – padasz na ziemię!
 
I krzyk zbrodniarza: Bewegung, Bewegung!
I kij dębowy – zmusza do biegu.
A Ty - obdarty, półnagi, bosy,
Spokojnie znosisz śmiertelne ciosy.
 
Odszedłeś w dzień majowy, przez plac obozu
wynędzniałe postaci ciało Twoje niosą.
Nad krematorium dym się snuje biały,
cicho się rozwiał - popioły zostały.
 
Odszedłeś, a w Twoim mieście milczą dzwony,
nikt nie podąża na Twój pogrzeb rozmodlony.
Nie ma pieśni żałobnych, mów i cytatów,
świece nie płoną, nikt nie przyniósł kwiatów.
 
W obrazach wspomnień, w pamięci się trzyma
twoja drobna postać z dobrymi oczyma.
W ręku kromka chleba – kwiat wśród cierpień cierni,
i spojrzenie jak Tych, co nieśmiertelni.
 
Połączony ze Świętym Maksymilianem, Świętą Edytą Stein
i innymi, w jednej urnie wróciłeś z nieludzkiej niewoli,
na radomski cmentarz i ołtarz w sercu miasta.
Opiekują się nimi uczniowie Twojej i niemieckiej szkoły.
 
Popioły z ciała – męczeństwa relikwiami,
Błogosławiony Bolesławie Strzelecki -
Nasz Nauczycielu – oręduj u Boga
Za swoją szkołą ... i za nami.
 
Radom, czerwiec 2011 r., Bożena Błaszczyk-Ziętek