n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Aktualności
duże małe domyślna
Aktualności


Dźwignia kariery- osoby zakwalifikowane do projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

 Uwaga! Uwaga! Rusza kolejna edycja staży w  ramach projektu DŹWIGNIA  KARIERY. 

Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, chęć udziału w płatnym stażu zadeklarowało 78 osób, przy ograniczeniu 30 wolnych miejsc. O wyborze, zgodnie z regulaminem  decydowały dobre oceny z przedmiotów zawodowych. Najniższa średnia wśród osób zakwalifikowanych wynosiła 4,2.  Projekt realizowany będzie w wakacje. 
 
Więcej…
 
Otwarte spotkanie z Przedstawicielami KMP w Radomiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Miło, jest nam poinformować, iż klasy 1E1 oraz 1E2 w dniu 27 maja 2021 r. wzięły udział w otwartym spotkaniu z Przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

W ramach spotkania przeprowadzono prelekcje przedstawicieli:
Wydziału Kryminalnego,
Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego,
Wydziału Prewencji,
Wydziału Ruchu Drogowego,
Wydziału Wspomagającego.   
Więcej…
 
WYWIAD Z WŁAŚCICIELEM BIURA RACHUNKOWEGO, PANEM RADOSŁAWEM SZLAZA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

 WYWIAD  Z  WŁAŚCICIELEM BIURA  RACHUNKOWEGO,  PANEM RADOSŁAWEM  SZLAZA  NA  TEMAT  ZAWODU  TECHNIK  RACHUNKOWOŚCI

1. Czym zajmuje się technik rachunkowości?
Osoba będąca absolwentem kierunku technik rachunkowości, przygotowana jest do wykonywania takich czynności zawodowych jak: prowadzenie rachunkowości, rozliczanie podatków, rozliczanie wynagrodzeń, rozliczanie składek pobieranych przez ZUS, prowadzenie analizy finansowej czy przygotowywanie sprawozdań dla urzędów oraz zarządów firm.
2. Jakie cechy powinien mieć przyszły technik rachunkowości?
Kandydaci na stanowiska związane z rachunkowością, księgowością powinni odznaczać się takimi cechami jak: komunikatywność, systematyczność, dokładność, spostrzegawczość ponieważ   w  zawodzie  tym   nie trudno o błąd. Ważna jest chęć uczenia się, stałego pogłębiania i aktualizowania swojej wiedzy,   ponieważ często zmieniają się przepisy.
3. Jaką rolę na rynku pracy odgrywa zawód technika rachunkowości?
Uważam, że technik rachunkowości jest zawodem z wielkimi tradycjami. Rachunkowość występuje niemal w każdym podmiocie gospodarczym. Z moich obserwacji i praktyki zawodowej wynika że zapotrzebowanie  na   tego rodzaju pracowników jest duże i będzie jeszcze większe. Związane jest to z przeobrażeniami gospodarczymi w naszym kraju. Także  Unii Europejskiej zainteresowana jest tworzeniem małych i średnich podmiotów gospodarczych na polskim rynku. Sytuacja ta rodzi potrzebę przygotowania pracownika uniwersalnego, który łatwo dostosuje swoje umiejętności do rodzaju jednostki organizacyjnej oraz prowadzonej przez nią działalności. Zawód ten cieszy się szacunkiem społecznym. Wszystko to daje możliwość zdobywania szczebli kariery i zarabiania godnych  pieniędzy.  Księgowość  to   nie tylko  suche  liczby, to również świat wyzwań i możliwości. W czasach pandemii to właśnie księgowi pomagali przedsiębiorcom w zdobyciu wsparcia w ramach „tarcz antykryzysowych”. Ta odpowiedzialna praca i chęć pomocy została dostrzeżona  i znalazła uznanie wśród właścicieli wielu firm. Śmiało można stwierdzić że zawód księgowego zyskał na znaczeniu.
4. Jakie perspektywy daje zawód technik rachunkowości?
Należy podkreślić, że uzyskanie tytułu technik rachunkowości dla wielu absolwentów będzie dopiero początkiem  drogi   do   wymarzonej   pracy.   Możliwości  są   ogromne,   poza    zdobyciem   ciekawej i opłacalnej pracy, w takich miejscach jak: biura rachunkowe, urzędy, banki czy przedsiębiorstwa, można realizować się w ramach własnej działalności gospodarczej. Warto jednak zdobywać dalsze umiejętności w takich zawodach jak doradca podatkowy czy biegły w zakresie rachunkowości.
5. Czy warto kształcić się w tym zawodzie?
Wyniki "Barometru Zawodów 2020" jednoznacznie określają - na rynku pracy stale utrzymuje się deficyt pracowników branży finansowej. Potwierdzają to również moje obserwacje. Brakuje odpowiednich kandydatów na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko posiadają wykształcenie kierunkowe, doskonale orientują się w aktualnych przepisach oraz potrafią obsługiwać specjalistyczne programy księgowe. Na mapie Polski nie ma regionu, w którym byłoby więcej poszukujących pracy niż ofert na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością. Zatem, tak, warto kształcić się w zawodzie technik rachunkowości. Należy dodać, że przewidywano, że po wprowadzeniu na przestrzeni kilku lat wielu usprawnień   w    pracy    księgowych, związanych z elektroniczną wymianą danych rynek pracy w zawodzie księgowego nie będzie potrzebował nowych absolwentów. Praktyka pokazała wręcz odwrotną  sytuację.   Mimo   wprowadzenia    rozwiązań   informatycznych,    czas     pracy     związany z rozliczaniem firm znacznie się wydłużył, a to za sprawą dodatkowych obowiązków nakładanych na przedsiębiorców. Ostatnie zmiany wprowadzone 1 października 2020 roku w zakresie nowego pliku JPK_VAT spowodowały konieczność przekazywania bardziej szczegółowych danych, co znacznie wydłużyło pracę, a co za tym idzie wymusiło zwiększenie zatrudnienia w działach księgowości.  
6. Czy Zespół Szkół Ekonomicznych jest przygotowany do kształcenia w zawodzie technik rachunkowości?
 Na podstawie posiadanych informacji wiem, że w Zespole Szkół Ekonomicznych uczniowie  kształcą się na kierunku technik ekonomista w pięcioletnim  technikum. W związku z tym szkoła na pewno posiada niezbędną bazę dydaktyczną: pracownie komputerowe z pełnym specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do Internetu oraz pracownię rachunkowości wyposażoną w sprzęt multimedialny, materiały biurowe, wzory i formularze druków oraz dowodów księgowych. Ponadto szkoła zatrudnia nauczycieli, których kwalifikacje pozwalają na nauczanie w zawodzie technik rachunkowości. 
7. Technik rachunkowości to zawód dla kobiety czy mężczyzny?
Nie ma określonych predyspozycji i preferencji w zawodzie technik rachunkowości.  Faktycznie, gdy ja uczęszczałem do szkoły, w klasach przeważały dziewczęta. Jednak były klasy, w tym moja, gdzie większością byli chłopcy. Obecnie jest to zawód, w którym pracują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Ja i moi koledzy oraz koleżanki z roku odnaleźliśmy się w tym zawodzie, realizujemy się, kształcimy, nawiązujemy nowe kontakty i znajomości. Nie narzekamy na brak pracy.
8. Czy potrzebna jest dobra znajomość matematyki w tym zawodzie?
Jeżeli chodzi o rachunkowość to matematyka i jej znajomość potrzebna jest na poziomie średnim, to znaczy  umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i procenty. Czyli działania, które każdy nabywa od najmłodszych lat. Zdecydowanie większą rolę odgrywa znajomość przepisów ustaw podatkowych, które poznajemy w trakcie pracy. 
9. Czy to prawda, że księgowy „siedzi” godzinami nad dokumentami i sprawozdaniami?
Może kiedyś tak było. Dzisiaj praca księgowego oczywiście stawia przed nim wyzwania. Ciągle zmieniające się przepisy, które należy na bieżąco śledzić, ale mamy do dyspozycji wyspecjalizowane programy do prowadzenia księgowości i dokonywania rozliczeń. To bardzo ułatwia i przyspiesza pracę. Większość efektów pracy księgowego (zeznania, deklaracje, informacje, sprawozdania, pliki, itp.) jest przygotowywana  w wersji elektronicznej i wysyłana do odpowiednich instytucji. Oczywiście praca księgowych wiąże się z terminami wynikającymi z przepisów podatkowych, są w  ciągu roku  okresy wytężonej pracy, ale też są dni (zazwyczaj po 25 każdego miesiąca) znacznego odprężenia. 
10. Czy łatwo znaleźć pracę będąc absolwentem kierunku technik rachunkowości?
Obecnie borykamy się z problemem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Każdy, kto ma kwalifikacje w tym kierunku, znajdzie interesującą go pracę. Zdecydowanie łatwiej w zawodzie będzie absolwentom kierunku technik rachunkowości, którzy posiadają już podstawy potrzebne do pracy.
 
 
Zakończenie roku klas maturalnych 30.04.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy, żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy. Choć nastały trudne czasy,  to one muszą minąć, minąć by znowu było pięknie. Choć ponownie żegnamy się wirtualnie, pamiętajcie, że będziemy o Was pamiętać Drodzy Absolwenci.  Życzymy wam zdrowia, przyjaźni, wsparcia bliskich, szczęścia i miłości. Dziękujemy za każdy dzień w naszej szkole. Powodzenia. 

alt

Link do filmu na YouTube : Zakończenie klas maturalnych 30.04.2021

 
Zbiórka krwi. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Zwracam się z prośbą do Grona Pedagogicznego i  wszystkich pełnoletnich uczniów naszej szkoły o udział w zbiórce krwi która odbędzie się w dniu 21.05.2021 na terenie szkoły Z.S.Ekonomicznych w Radomiu ( parking szkolny) w godzinach 9.00- 13.00. 

Udział w zbiórce może wziąć osoba pełnoletnia (ukończone 18 lat) zdrowa, najlepiej po lekkim śniadaniu, z dowodem tożsamości.

alt

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 58